Mladý zdravotník

Zájmové vzdělávání - kroužek mladých zdravotníků probíhá každé úterý od 17 hodin.

Letní soustředění mladých zdravotníků - týdenní pobytová akce

Výuka první pomoci pro děti v MŠ, ZŠ,
i studenty SŠ

Mladý zdravotník - zájmové vzdělávání dětí a mládeže

  • Kroužek Mladý zdravotník - realizujeme od 9/2014, průměrně se účastní 13 stálých účastníků ve věku 6-26 let. Záměrem projektu je pravidelné poskytování zájmové činnosti mládeže, organizování pravidelných setkání, soutěží, osvětových a pobytových akcí. Cílovou skupinou je mládež do 26 let s cílem aktivně připravit mladé lidi k zodpovědné laické první pomoci, poté na dobrovolnickou či profesionální dráhu.
  • Pro vzdělávání dětí v první pomoci spustil Český červený kříž portál https://mladyzdravotnik.czDěti se tu mohou o první pomoci dozvědět více i díky kvízům a interaktivním hrám. Učitelé zase mají zdarma k dispozici materiály, které jim pomohou oblast dětem lépe přiblížit. Návštěvníci webu zde najdou i rozhovory se známými osobnostmi, jako jsou lezec Adam Ondra nebo parkourista Tomáš Zonyga.
  • Letní tábory pro mladé zdravotníky - v termínech 8.7.-12.7. (příměstský) a  14.-20.7. 2024 (pobytový)
  • Zdravotnické kroužky při ZŠ - spolupracujeme se všemi ZŠ na území ORP Prachatice a ORP Vimperk, které nabízí zdravotnické kroužky (metodické vedení, postupové soutěže, ukázky pro veřejnost), každoročně s (cca) 15 ZŠ. Soutěží se účastní kolem 100 soutěžících. Při různých akcích žáci ze zdrav. kroužků spolupracují s ČČK a realizujeme ukázky první pomoci.
  • Školení mladých zdravotníků - každoročně pořádáme v několika ZŠ a MŠ školení v první pomoci (obsah je vždy uzpůsoben věku účastníků, vytvořili jsme osnovy pro školení od nejmenších dětí po maturanty, nedílnou součástí jsou i tématické hry, u starších účastníků i práce s psychologickými tématy a motivací).
  • Když Alenka stůně - program určený předškolákům seznamuje hravou a srozumitelnou formou děti s postupy první pomoci u život ohrožujících závažných stavů; učíme děti, jak správně zavolat pomoc vč. identifikace místa, kde se nehoda/úraz stal; zařazujeme i prevenci úrazů.

A proč učit první pomoc právě děti? Děti jsou skupina, u které je znalost první pomoci přirozeně nejmenší, ale zároveň u ní dochází k více než 20 tisícům vážných úrazů ročně. V některých případech nelze čekat na příjezd záchranné služby a znalost první pomoci může být zásadní pro záchranu života.

Soustavné vzdělávání této věkové kategorie má velký význam; námi vyškolení účastníci se budou i nadále podílet na vzdělávání a osvětě v následujících desetiletí (lektoři první pomoci na osvětových akcích, profesionální zdravotničtí pracovníci). Součástí projektu je také odborné dovybavení nutnými funkčními výukovými pomůckami, které nejsou standardně dostupné a v rámci činnosti ČČK budou nadále využity v souladu s posláním mezinárodního hnutí Červeného kříže.

  • V rámci zájmového vzdělávání jsme krom první pomoci a zdravovědy probrali i další témata: bezpečnost v dopravě (BESIP), záchrana tonoucích, mezinárodní humanitární právo, parazitologie, provázení pozůstalých (Poradna Modrá pomněnka), exkurze ke kolektivním členům ČČK jako jsou Horská služba, Vodní záchranná služba, Jihočeská záchranná brigáda kynologů...
  • Mladé zdravotníky jste mohli potkat také jako zdravotnický dozor při sportovních a kulturních akcích pod dohledem zkušených pracovníků (Pojď si vybrat, co tě baví; Ekompilace; atletické soutěže;...), osvětové akce pro veřejnost (Světový den první pomoci, Den dětí,...), stanoviště první pomoci při soutěžích (Branný závod, okresní i krajské soutěže mladých zdravotníků).

Fotografie z kroužku najdete zde: https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/Mlady_zdravotnik/ nebo na https://www.facebook.com/cckpt.cz/.

Podporují nás

© 2022 Český červený kříž Prachatice
. Nemocniční 204, 383 01 Prachatice
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!