Jdi na obsah Jdi na menu
 


VRBA Vimperk - 30. 3. 2016 - Domácí násilí a první pomoc při fyzickém napadení

Domácí násilí je často spojeno s fyzickým napadením. Červený kříž ukázal, jak pomoci.

Ve středu 30. března proběhl ve Svaté Maří seminář věnovaný první pomoci při fyzickém napadení. Připravil jej tým projektu VRBA Vimperk - Krizového a poradenského centra pro ohrožené domácím násilím, který je podpořen Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci financovaného z Norských fondů.

Úvodem semináře jsme účastníky seznámili s tématem domácího násilí. K fyzické agresi se muži i ženy uchylují stejně často, terčem však mohou být i děti – proto je velmi důležité umět poskytovat první pomoc. V případě vážného zranění mohou rozhodovat vteřiny o tom, zda napadený člověk přežije.

Lektorka Červeného kříže proto pro účastníky připravila program na míru, který zahrnoval první pomoc při poranění hlavy, břicha či hrudníku. Všichni zájemci si vyzkoušeli také resuscitaci s využitím modelů kojence, předškoláka a dospělého. K dispozici byly také různé informační materiály, kde je možné najít postupy pomoci i kontakty na lékaře a pomáhající organizace v regionu.

„Je důležité, aby napadený člověk vyhledal lékaře, který pak vyhotoví lékařskou zprávu s podrobným popisem zranění, označením osoby, která je způsobila, a předpokládanou dobou léčení. Následně by měl tuto zprávu uschovat a pořídit si její kopii, může sloužit jako listinný důkaz v případě trestního řízení,“ upozornila sociální pracovnice projektu Martina Bártová.