Jdi na obsah Jdi na menu
 


VRBA Vimperk - 21. 4. 2016 - Domácí násilí a první pomoc při fyzickém napadení

Zachránit zdraví nebo život ohroženým domácím násilím umí v Lenoře

Ve čtvrtek 21. dubna proběhl v lenorské sokolovně seminář věnovaný první pomoci při fyzickém napadení. Připravil jej tým projektu VRBA - Krizového a poradenského centra pro ohrožené domácím násilím, který je podpořen Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci financovaného z Norských fondů.

Úvodem semináře jsme účastníky seznámili s tématem domácího násilí. K fyzické agresi se muži i ženy uchylují stejně často, terčem však mohou být i děti – proto je velmi důležité umět poskytovat první pomoc. V případě vážného zranění mohou rozhodovat vteřiny o tom, zda napadený člověk přežije.

Lektorka Červeného kříže proto pro účastníky připravila program na míru, který zahrnoval první pomoc při poranění hlavy, břicha či hrudníku. Všichni zájemci si vyzkoušeli také resuscitaci s využitím modelů kojence, předškoláka a dospělého. K dispozici byly také různé informační materiály, kde je možné najít postupy pomoci i kontakty na lékaře a pomáhající organizace v regionu.

„Velmi nebezpečné je mozkolebeční poranění, kdy je člověk ohrožen selháním ostatních životních funkcí, tedy dýcháním a krevního oběhu. Poranění břicha je zase často spojeno vnitřním krvácením a rizikem úmrtí v důsledku šoku. Proto je důležité, abychom sami uměli pomoci ohroženému člověku, a nečekali, až problém vyřeší někdo jiný,“ upozornila sociální pracovnice projektu Martina Bártová.