archiv starších příspěvků
Přihláška na kroužek 2020-2021
V září Světlušky září!
Dne 10. září potkáte v Prachaticích a Lažišti nejspíš i vy Světlušky čili dobrovolnice Českého červeného kříže, které se zapojily do celostátní sbírky pro Světlušku - dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.
Již od roku 2003 Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě - bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.
Sbírka Světluška podporuje např. ranou péči pro nevidomé a kombinovaně postižené děti, pořízení speciálních pomůcek jako je PC s hlasovým výstupem a braillským řádkem, čtecí lupy, mluvící zápisníky atp., pořízení vodících psů, načítání zvukových knih a komentování filmů a mnoho dalších aktivit určených dětem a dospělým se zrakovým postižením. Projekt také podporuje nadané studenty v rozvoji talentu, tvořivých schopností a studiu.
Zakoupením hracích karet, zubního kartáčku nebo tykadel můžete i Vy podpořit pomoc lidem s těžkým osudem a velkým elánem do života. Konkrétní příběhy lidí, kterým nadační fond již pomohl, najdete na www.svetluska.net.
PRVNÍ POMOC I SLOŽKY IZS PŘEDSTAVÍ DEN BRANNÉ PŘÍPRAVY
Na druhou sobotu v září připadá Světový den první pomoci. Oblastní spolek Českého červeného kříže Prachatice spolu s partnery u této příležitosti přichystal mnoho zajímavého – v úterý 8. září 15. září od 9 do 12 hodin ve Vimperku v parku u Volyňky nebo 15. září v Prachaticích v Zahradní ulici tak bude možné vyzkoušet si ošetření různých poranění, nechat si změřit tlak nebo zhlédnout ukázku práce Jihočeské záchranné kynologické brigády.
Stanoviště s ukázkami první pomoci připraví ČČK ve spolupráci s místními ZŠ. Dále bude možné prohlédnout si vozy a techniku Horské služby, ZZS, Městské policie Vimperk i HZS, dozvědět se bližší informace o dárcovství krve.
Konání akce podporuje Ministerstvo obrany ČR, Město Vimperk a Zdravé město Prachatice.
LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ, LETOS NA HORÁCH
V červenci proběhlo každoroční letní soustředění pro mladé zdravotníky Českého červeného kříže Prachatice, tentokrát na Zadově. Pobytová akce byla určena dětem ve věku 6-16 let se zájmem o první pomoc.
Celkem 20 dětí čekal nejen odborně zaměřený program teoretické i praktické výuky zdravovědy a první pomoci, ale také hry i zajímaví hosté a exkurze. Během pobytu jsme se intenzivně věnovali první pomoci, děti absolvovaly řadu modelových situací v rolích figurantů, záchranářů, ale také dispečerů na tísňové lince. Neminulo je ani téměř skutečné volání ZZS nebo nácvik komunikace přes vysílačky. Přivítali jsme kynologa Horské služby, lektory-vozíčkáře z projektu VZPoura úrazům, navštívili stanici Horské služby. Na vycházce k rozhledně nás překvapily figurantky, které nikdo z dětí neznal… Úkolu se však děti ujaly s vervou mladým zdravotníkům vlastní. Odměnou jim byl nejen výstup na rozhlednu, ale i cesta lanovkou. Adrenalin hlavně pro instruktory...
Závěr pobytu byl věnován vyhodnocení a rozloučení, skáplo i pár slziček a leckdo by rád zůstal ještě aspoň o jeden den déle. Rádi bychom tímto poděkovali dětem za příjemně strávený čas, rodičům za důvěru a partnerům za spolupráci. Letní soustředění mladých zdravotníků bylo realizováno za podpory Města Prachatice a ČEPS.
Fotografie a videa najdete na Facebooku (https://www.facebook.com/pg/cckpt.cz/photos/?tab=album&album_id=3041387325952664) a zde: https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/12.-17.7.2020_Taborosoustredeni_mladych_zdravotniku/
KAŽDÝ DÁRCE KRVE JE HRDINA
Světovým dnem dárců krve je 14. červen, kdy připomínáme ty z nás, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat část sebe sama pro záchranu druhého člověka.
Tento den si připomínáme i výstavou ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Prachatice. Nejen retrospektivní pohled na dárcovství krve na Prachaticku je možné shlédnout až do konce června.
KROUŽEK MLADÝ ZDRAVOTNÍK OD 26.5.
Od úterý 26.5. se opět těšíme na děti na kroužku Mladý zdravotník. I nás se týkají zvýšená hygienická opatření:
Účastník kroužku přinese čestné prohlášení, které odevzdá vedoucímu (zde ke stažení: čestné prohlášení). Budeme je mít i připravené k podpisu, kdyby někdo zapomněl.
- Účastníci kroužku čekají na svého vedoucího před budovou, sami do budovy nechodí, netvoří hloučky
- Vstup do budovy je umožněn pouze účastníkům, nikoli rodičům
- Všichni účastníci i zaměstnanci nosí ve společných prostorách roušky
- Každý účastník musí mít s sebou 2 roušky a sáček na jejich uložení
- Účastníci jsou povinni dodržovat stanovená pravidla, jejich opakované nedodržování, po prokazatelném upozornění zákonného zástupce v případě účastníka, je důvodem k jeho nevpuštění do kroužku (popřípadě k vyřazení účastníka)
Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou!
ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ V PRACHATICÍCH V ČASE KORONAVIRU
Po vyhlášení nouzového stavu v ČR, k němuž došlo s cílem omezit šíření nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru, se Český červený kříž, jako podpůrná organizace veřejné správy, zapojil do pomocných a preventivních aktivit na území ČR.
Oblastní spolek ČČK Prachatice nabídl dovoz nákupů či vyzvednutí léků seniorům a lidem z ohrožených skupin, tuto službu jsme pak realizovali po celém okrese i pro klienty Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích. Zapojili jsme se též do distribuce potravinové pomoci ve spolupráci s Městem Prachatice.
Naše členky se připojily k dobrovolným švadlenkám, a díky tomu jsme zprostředkovali přes 1000 roušek pro Horskou službu, Vodní záchrannou službu, Dům s pečovatelskou službou Brloh, Město Prachatice a jiné organizace, anebo je členky distribuovaly ve svém sousedství a do Penny marketu pro pracovníky či veřejnost. Zprostředkovali jsme i ochranné štíty pro SDH Svatá Maří a zapůjčili vybavení pro složky IZS působící na státní hranici.
Díky tomu, že v našich řadách působí kvalifikovaní dobrovolníci, jsme mohli vypomoci v třídicím stanu v Nemocnici Ústí nad Labem, prachatické nemocnici a na lince psychosociální pomoci.
S dobrovolníky z koronavirus.report jsme pak spolupracovali na pilotním projektu podpůrného systému pro samosprávu, který pomáhá zajistit informovanost občanů.
Každá podpora však potěší i nás. Díky Portusu Prachatice, o.p.s. a grantu Nadace Karel Komárek Family Foundation jsme naše dobrovolníky vybavili ochrannými osobními prostředky, respirátory, rouškami, štíty, rukavicemi, dezinfekčními gely na ruce i dezinfekcí na pomůcky. CocaCola pak podpořila náš pitný režim.
Děkujeme všem, kteří pomáhají!
AKTUÁLNÍ INFORMACE K VÝSKYTU NOVÉHO KORONAVIRU PRO JIHOČESKÝ KRAJ
https://www.khscb.cz/view.php?cisloclanku=2020020016
BYL jsem v oblasti nového koronaviru a MÁM projevy respirační infekce (teplota, kašel nebo dušnost)
Rizikový pobyt = Minulých 14 dní v oblasti nákazy novým koronavirem (Čínská lidová republika, Jižní Korea, Hong Kong, Irán, Itálie (regiony Benátsko, Lombardie Emilia – Romagna a Piedmont), Japonsko, Singapur + další postižené oblasti podle měnící se epidemiologické situace) nebo přestup na velkých letištích v Číně:
- Pokud jste doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi
- Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu
- Při kašli se zakrývejte ústa a nos jednorázovým kapesníkem nebo použijte rukáv, ne ruce!!!
- Telefonicky kontaktujte v pracovní době svého praktického lékaře. Mimo pracovní dobu kontaktujte lékaře na Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice na tel. 387 874 656.
- Pokud jste pozváni k vyšetření na Infekční oddělení, nejezděte hromadným dopravním prostředkem. A pokud je to možné, nasaďte si ochrannou roušku!
BYL jsem v oblasti s výskytem nového koronaviru a NEMÁM projevy respirační infekce (teplota, kašel nebo dušnost):
- Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích na níže uvedených telefonních číslech, které rozhodne o příslušných protiepidemických opatřeních včetně karantény
387 712 326 | 387 712 212 | 387 712 380 |
387 712 321 | 387 712 310 | 387 712 320 |
387 712 211 | 387 712 312 | 387 712 210 |
- Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a požádejte ho vystavení potvrzení o nařízení karantény
- Po celou inkubační dobu – 14 dnů od možné nákazy zůstaňte doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi
- Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu
- Pokud se objeví příznaky jako teplota, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky lékaře Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice na tel. 387 874 656
- Pokud jste pozváni k vyšetření na Infekční oddělení Nemocnice České Budějovice, nejezděte hromadným dopravním prostředkem. A pokud je to možné, nasaďte si ochrannou roušku!!!
Jihočeský kraj zřídil i informační telefonní linku pro veřejnost 800 100 450, která bude dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů.
KORONAVIRUS: ČERVENÝ KŘÍŽ POMÁHÁ V BOJI S NÁKAZOU
V reakci na šíření nákazy novým typem koronaviru (2019-nCoV), jejíž epicentrum se koncem loňského roku objevilo v Čínské lidové republice v provincii Wu-Chan se aktivovala také opatření ze strany Mezinárodního hnutí ČK&ČP, konkrétně jednotlivých národních společností – především Čínského ČK, ale též ČK zemí, kam se již nákaza rozšířila – např. japonského, Filipínského, Korejského Thajského ČK či ČK Myanmaru – a Mezinárodní federace ČK&ČP – regionální ředitelství pro Asii a Tichomoří (Kuala Lumpur).
Mezinárodní federace ČK&ČP má koordinační roli a v oblasti působí její týmy monitorující situaci. Aktivity složek ČK&ČP se liší dle závažnosti stavu ohrožení nákazou v jednotlivých zemích. Vždy se jedná o prevenci, šíření informací o způsobu přenosu infekce a způsobech ochrany před ní, klinických známkách onemocnění apod.
V ohnisku nákazy, kde provozuje i svá zdravotnická zařízení, dále se ČK podílí na péči o nemocné, poskytuje psychologickou pomoc, distribuuje ochranné prostředky apod. Podle stavu závažnosti ohrožení se v jednotlivých zemích podílí na protiepidemických opatření.
ČK uvedené činnosti provádí vždy v dohodě se státními orgány (v souladu s rezolucí č. 19/3 přijatou na 33. mezinárodní konference ČK&ČP z prosince 2019, v níž se vlády a složky ČK&ČP zavázaly ke společným postupům v boji s epidemiemi a pandemiemi). Pro uvedené aktivity boje s nákazou a omezování jejího dalšího možného šíření shromažďují složky ČK&ČP materiální i finanční prostředky.
Pro území ČR přichází aktuálně v úvahu pomoc finanční. Pomoc Červeného kříže v místě lze podpořit i prostřednictvím sbírkového účtu Českého červeného kříže: » č. ú. 333999/2700 v.s.2002 » . Za poskytnutý příspěvek děkujeme. Další informace o průběhu pomoci budou zveřejňovány na našich stránkách www.cervenykriz.eu.
Ve dnech 1.-2.2.2020 proběhnou kurzy první pomoci, a to v normách Základy první pomoci (12 hodin, 1.000 Kč) a Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogy (20 hodin, 1.500 Kč, akreditováno MŠMT).
Kurzy proběhnou v Prachaticích, pro přihlášení nás můžete kontaktovat na e-mail prachatice@cervenykriz.eu nebo tel. 724 367 840.
Kroužek ČČK nabízí zájmové vzdělávání nejen v první pomoci
Od září nabízí Český červený kříž Prachatice „kroužek“ Mladý zdravotník. Je určen pro zájemce ve věku 6-26 let a nebude jen o první pomoci – součástí budou také didaktické hry pro starší účastníky, různá témata z oblasti zdravovědy či humanitární pomoci, příprava v odborných kurzech podle věku účastníků (např. certifikovaný kurz Zdravotník zotavovacích akcí). Schůzky budou probíhat každé úterý od 17 hodin v prostorách OS ČČK PT (budova polikliniky).
Veškeré informace najdete na www.cervenykriz.eu/prachatice nebo na našem facebookovém profilu. Kontaktovat nás můžete na tel.: 724 367 840 nebo e-mailu prachatice@cervenykriz.eu. Těšíme se na viděnou!
Realizaci projektu podporuje Jihočeský kraj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Informace ke stažení zde: info ke kroužku-leták.pdf
Fotogalerie z dosavadních setkání zde:https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/Mlady_zdravotnik
Dárci krve mohou využít Český červený kříž
Oblastní spolek Českého červeného kříže Prachatice zajišťuje ve spolupráci s Transfuzním oddělením Nemocnice ČB a.s. svozové autobusy zdarma pro bezpříspěvkové dárce krve z Prachaticka.
Plán svozových autobusů lze stáhnout zde: Plán odběrů krve 2020
JAK SE MŮŽETE STÁT DÁRCI KRVE? Stačí přijet naším svozovým autobusem na Transfuzní oddělení Nemocnice ČB a zde podstoupit lékařské vyšetření. Na místě Vám je také možné potvrdit počet odběrů nebo omluvenku pro zaměstnavatele, případně vydat potvrzení pro příslušné zdaňovací období. Pro bližší informace kontaktujte Oblastní spolek ČČK PT e-mailem na prachatice@cervenykriz.eu, telefonicky na 724 367 840 nebo osobně každou středu od 8:00 do 16:00 na adrese Nemocniční 204, Prachatice (budova polikliniky).
Dárcovství krve na Prachaticku a Vimpersku podporují Jihočeský kraj, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Město Prachatice, Vimperk, Volary, Čkyně, Vlachovo Březí, Husinec, Netolice, Lhenice a Hracholusky.
JAK FUNGUJÍ NEZISKOVÉ ORGANIZACE PŘI MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTECH
V říjnu náš region bohužel dostala do všeobecného povědomí mimořádná událost v Lenoře. Je obdivuhodné, jak dobře zafungovalo nejbližší okolí zasažených lidí, místní samospráva, ale i lidé nejen ze sousedství.
Jak se zapojily nestátní neziskové organizace, sdružené v tzv. Panelu NNO Jihočeského kraje? Do okamžité pomoci na místě se zapojily jednotky dobrovolných hasičů, o psychosociální podporu se postaraly organizace Český červený kříž, Charita Česká republika a Portus Prachatice, pod patronátem krajského psychologa HZS. Finanční podporu díky sbírkovému účtu zaštítila Nadace ADRA CZ.
Díky Panelu NNO úzce spolupracujeme jak s Jihočeským krajem, tak obcemi Prachatice a Lenora, HZS, Úřadem práce, Nemocnice Prachatice, akciová společnost apod.
Neziskovky totiž nejsou partou amatérů, ale důležitou součástí občanské společnosti, která využívá potenciál dobrovolníků. Tito lidé jsou často profesionálně vzdělaní, důkladně proškoleni a nadto ochotni pomoci ostatním. V našem případě jsou i zapojeni do systému krizové připravenosti. Všem kolegům proto moc děkujeme za spolupráci!
V ZÁŘÍ SVĚTLUŠKA ZÁŘÍ I NA PRACHATICKU
V září proběhla i v Prachaticích sbírka Světluška, na které se podíleli i dobrovolníci Českého červeného kříže. Celkem jsme pro nadační fond získali 6 996 Kč. Děkujeme!
Konkrétní příběhy lidí, kterým nadační fond již pomohl, najdete na www.svetluska.net.
SVĚTOVÝ DEN PRVNÍ POMOCI - DEN BRANNÉ PŘÍPRAVY - VIMPERK 9.9.2019, PRACHATICE 16.9.2019
Druhá zářijová sobota je od roku 2000 Světovým dnem první pomoci. Má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může - v prvních minutách - rozhodnout o životě a smrti člověka. Naučit se základní dovednosti první pomoci není přitom vůbec složité, bez ohledu na věk, vzdělání či povolání každého z nás.
U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal Český červený kříž Prachatice za podpory Ministerstva obrany, Zdravého města Prachatice a Města Vimperk dvě akce, která stovkám příchozích návštěvníků předvedla mnoho zajímavostí z oblasti branně bezpečnostní problematiky.
Dobrovolníci ČČK, mezi nimi i žáci prachatických ZŠ Vodňanská, Národní a Zlatá stezka 387, a žáci ZŠ Smetanova Vimperk, ZŠ Stachy a ZŠ Vacov seznámili příchozí s postupy první pomoci u popálenin, odřenin, zlomenin, masivního krvácení, otevřené zlomeniny nebo cizího tělesa v ráně. Nezapomněli jsme ani na resuscitaci..
Pracovník Horské služby přiblížil např. transport raněných v podmínkách těžko dostupného terénu.
Policie ČR i Městská policie Vimperk se věnovala tématu dopravní bezpečnosti a autonehodám, dospělí i některé děti si zkusili i „dýchnout.“
Členové Jihočeské záchranné kynologické brigády se akce zúčastnili i se svými psími pomocníky a převedli nejen vyhledávání osob.
Příležitost vyzkoušet si překážkovou dráhu s toxibrýlemi, které simulují stav opilosti nebo po požití drog, a zajímavé informace z oblasti drogových služeb pak návštěvníkům poskytl Jihočeský streetwork a Kontaktní centrum, pod hlavičkou Prevent 99.
Nezapomněli jsme ani na význam dárcovství krve a jeho důležitost. Tradičně jsme také pro zájemce připravili měření krevního tlaku a poradenství v oblasti zdravotní prevence.
Jako doplnění zde byla k prohlédnutí vozidla a technika Hasičského záchranného sboru, Horské služby, Policie ČR, Městské policie Vimperk a Policie ČR.
Závěrem bych ráda poděkovala všem zúčastněným za precizní přípravu akce, která byla pestrá a velmi zajímavá. Nesmím však opomenout ani ty, bez jejichž pochopení by se akce nemohla uskutečnit, a to šéfy všech zúčastněných organizací. Těšíme se na další ročníky.
Fotogalerie zde:
https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/9.9.2019_Svetovy_den_prvni_pomoci_-_Den_branne_pripravy_Vimperk/
https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/16.9.2019_-_Svetovy_den_prvni_pomoci_-_Prachatice/
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PRO DÁRCE KRVE I ZÁJEMCE O DÁRCOVSTVÍ
Ve středu 13.12. od 8 do 16 hodin proběhne v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Prachatice v budově polikliniky každoroční setkání pro bezpříspěvkové dárce krve i zájemce o dárcovství krve.
Na místě bude pro všechny připraveno malé občerstvení, naši pracovníci rádi zodpovědí všechny dotazy ohledně
- Organizace svozových autobusů pro dárce krve (harmonogram pro rok 2018)
-
Podpory dárců krve (informační servis o akcích zdravotních pojišťoven,
poradenství v oblasti pracovního práva a uvolňování dárců ze zaměstnání; zdraví, vhodnosti a vlivu odběru krve na organismus dárce, vystavování potvrzení o počtu odběrů pro zaměstnavatele, zdravotní pojišťovny atd.) -
Propagace dárcovství krve (setkávání dárců krve a příznivců dárcovství, práce na propagaci dárcovství, organizace akcí)
Pro letos oceněné dárce krve, kteří se nemohou dostavit na slavnostní oceňování, budou připraveny medaile Prof. MUDr. Jana Janského a dárky k vyzvednutí.
Obtížné situace zvládnou s jistotou senioři i lidé se zdravotním postižením
Jak zareagovat v obtížných situacích jako je zranění, náhlé onemocnění, život ohrožující stavy nebo mimořádné situace, se díky lektorkám Českého červeného kříže učily jak senioři, tak děti i dospělí se zdravotním postižením, v Prachaticích i ve Vimperku. Během několika seminářů jsme se věnovali první pomoci a mimořádným událostem, děti si vyzkoušely, co patří do evakuačního zavazadla a dospělí si odnesli kontakty na místní pomáhající organizace. Realizaci projektu podpořil Jihočeský kraj.
20.9. - Psychickou pomoc účastníkům nehody ovládne i laik
Při dopravní nehodě dochází nejen ke zranění na těle, ale i na duši. Můžeme účastníkům dopravní nehody pomoci i my, obyčejní smrtelníci?
Ve středu 20. 9. od 16 hodin proběhne v prostorách Českého červeného kříže (Nemocniční 204) seminář na téma Případové studie z poskytování první psychické pomoci u dopravních nehod, v němž psycholog Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Mgr. Tomáš Adámek diskusní formou představí principy poskytování první psychické pomoci účastníkům dopravních nehod a jejich blízkým. Účastníkům bude přiblíženo několik reálných zásahů u dopravních nehod, ke kterým byl přizván psycholog a členové týmu posttraumatické péče HZS JčK. Cílem semináře je ukázat, že lidskou podporu v těchto situacích nemusí poskytovat pouze školený odborník na duševní zdraví, ale každý z nás, kdo chce pomoci druhému člověku v nouzi.
Díky podpoře Zdravého města Prachatice je seminář přístupný široké veřejnosti a je zdarma.
ZÁJMOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ "MLADÝ ZDRAVOTNÍK" POKRAČUJE
Od 6. září nabízíme opět „kroužek“ Mladý zdravotník. Je určen pro zájemce ve věku 6-26 let a nebude jen o první pomoci – součástí budou také didaktické hry pro starší účastníky, různá témata z oblasti zdravovědy či humanitární pomoci, příprava v odborných kurzech podle věku účastníků (např. certifikovaný kurz Zdravotník zotavovacích akcí).
Schůzky budou probíhat každou středu v 17-18 hodin v prostorách OS ČČK PT (budova polikliniky), zápisné na celý školní rok je 120 Kč. Zapsat se bude možné v průběhu celého školního roku.
Veškeré informace stejně jako kontakty a přihlášku najdete zde nebo na našem facebookovém profilu. Kontaktovat nás můžete i na tel.: 724 367 840 nebo e-mailu prachatice@cervenykriz.eu. Těšíme se na viděnou!
Realizaci projektu podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
DEN BRANNÉ PŘÍPRAVY PRACHATICKO aneb Počasí nakonec přálo „branné“ akci Českého červeného kříže (11. a 15. 9. 2017)
U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal Český červený kříž Prachatice za v Prachaticích a ve Vimperku akci, která zhruba osmi stovkám příchozích návštěvníků předvedla mnoho zajímavostí z oblasti branně bezpečnostní problematiky. Pod názvem Den branné přípravy proběhla akce 11.9. ve Vimperku u Volyňky a 15.9. v Prachaticích v Zahradní ulici.
Dobrovolníci ČČK, mezi nimi i žáci ZŠ Vodňanská, ZŠ Zlatá stezka 387, ZŠ Národní, ZŠ Smetanova Vimperk, ZŠ Stachy a ZŠ Vacov seznámili příchozí s postupy první pomoci u zástavy srdce, popálenin, masivního krvácení nebo amputace, záchranáři ZZS se věnovali seznámení návštěvníků se základními životními funkcemi nebo resuscitací. Pracovníci Preventu 99 seznámili účastníky s riziky infekčních onemocnění nebo s postupy při poranění o pohozenou jehlu.
Další stanoviště byla věnována např. transportu raněných v podmínkách těžko dostupného terénu, zásadám evakuace nebo individuální ochrany při ohrožení, práci neziskových organizací a využití dobrovolníků při mimořádných událostech, nezapomněli jsme ani na význam dárcovství krve a jeho důležitost.
Členové Jihočeské záchranné brigády kynologů se vimperské akce zúčastnili i se svými psími pomocníky a převedli nejen vyhledávání zasypaných osob. Problematice dopravních nehod se věnovala Policie ČR, zajímavým zpestřením byla simulace účinků alkoholu a psychotropních látek.
Tradičně jsme také pro zájemce připravili měření krevního tlaku a poradenství v oblasti zdravotní prevence.
Jako doplnění zde byla k prohlédnutí vozidla a technika Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby a Horské služby. Dalším partnerem akce je také Zdravé město Prachatice.
Závěrem bych ráda poděkovala všem zúčastněným za precizní přípravu akce, která byla pestrá a velmi zajímavá. Nesmím však opomenout ani ty, bez jejichž pochopení by se akce nemohla uskutečnit, a to šéfy všech zúčastněných organizací. Těšíme se na další ročníky.
Fotogalerie z obou akcí je dostupná i zde:
https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/15.9.2017_Den_branne_pripravy-Svetovy_den_prvni_pomoci_-_Prachatice/
https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/11.9.2017_Den_branne_pripravy-Svetovy_den_prvni_pomoci_-_Vimperk/
Tato akce byla realizována za podpory Ministerstva obrany a Města Vimperk.
PRVNÍ POMOC PRO PŘEDŠKOLÁKY aneb KDYŽ ALENKA STŮNĚ 2017
V letošním roce jsme pro předškoláky z několika mateřských škol v Prachaticích a Vimperku připravili program věnovaný první pomoci a prevenci úrazů. Projekt podpořila Nadace ČEZ. Fotogalerii najdete zde:
http://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/Nadace_CEZ_-_2017_-_Kdyz_Alenka_stune/
SOUTĚŽE MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ - V PRACHATICÍCH PROBĚHLO OKRESNÍ (11.5.) A KRAJSKÉ KOLO (30.5.).
Fotogalerii najdete zde:
http://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/11.5.2017_Okresni_soutez_mladych_zdravotniku/
LETNÍ POBYT PRO MLADÉ ZDRAVOTNÍKY - OBLASTNÍ STUDIJNÍ STŘEDISKO - 23.-28.7.2017
Informace a přihlášky ke stažení: OSS 2017 pro zajemce.pdf - KAPACITA K 14.6. JE JIŽ NAPLNĚNA.
16.3.2017 - Dnešní odpoledne ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR přineslo do Prachatic zábavu, pohyb i poučení
Studentské krvebraní není jen pro studenty
Od 13. února až do 26. května probíhá již pátý ročník akce Studentské krvebraní. Na transfuzním oddělení v Českých Budějovicích bude k dispozici anketa, kterou si mohou prvodárci vyplnit a zapojit se slosování o hodnotné ceny. Bližší informace o akci najdete na www.krvebrani.budejovickymajales.cz, o dárcovství krve na www.nemcb.cz nebo www.cervenykriz.eu. Autobus pro dárce krve vyjíždí 7.3. (Čkyně, Vimperk, Husinec, Vlachovo Březí), 4.4. (Prachatice), 18.4. (Volary) a 16.5. (Netolice, Lhenice) a je zdarma.
O dárcovství krve jsme debatovali se studentkami a studenty na Vyšší odborné škole sociální, Střední pedagogické škole a Gymnáziu v Prachaticích.
BESIP a první pomoc v dopravě, tentokrát ve Sluníčku
Prosluněné únorové dopoledne přivítalo lektory i posluchačky v Rodinném centru Sluníčko, tématem byla bezpečnost v dopravě a první pomoc. Společně s koordinátorem BESIP Václavem Kovářem jsme se věnovali používání dětských autosedaček a zásadám bezpečné jízdy, lektorka Červeného kříže pak připravila část věnovanou první pomoci při autonehodě. Pozornost jsme věnovali i autolékárničkám, včetně jejího umístění v autě. Zamčená v kufru auta nám totiž nemusí být příliš platná, navíc povinnost poskytnutí pomoci nezahrnuje jen „zavolat záchranku,“ ale člověk by měl poskytnout veškerou potřebnou pomoc, např. zastavit krvácení. Součástí přednášky byla i možnost nácviku resuscitace na modelu předškoláka a malý dárek v podobě cvičného balíčku zdravotnického materiálu a reflexních pásek.
* Volary --- 17.1., 18.4., 18.7., 17.10. - v 7:00 z nádraží
Český červený kříž Prachatice připravil pro dárce krve plakety i Zlaté kříže
Dárcovství krve je vysoce humánní čin, díky kterému jsou zachraňovány mnohé lidské životy – lidí vážně nemocných, zraněných, novorozenců i jejich maminek.
Dárci krve, kteří darovali krev bez nároku na příspěvek již 10x, 20x nebo 40x, jsou oceňováni plaketou prof. MUDr. Jana Jánského, ti, kdo darovali krev již 80x, pak Zlatým křížem 3. třídy. Toto oceňování provádí Český červený kříž Prachatice.
V letošním roce jsme pro dárce krve připravili slavnostní předávání stříbrných a zlatých plaket a Zlatých křížů na středu 16. listopadu v Radničním sále v Prachaticích. K poděkování dárcům se připojili také místostarosta města Prachatice Jan Klimeš a za OS ČČK Prachatice předsedkyně Oblastní výkonné rady Silvie Janošťáková. Ocenění převzalo celkem 29 držitelů stříbrné a zlaté medaile prof. MUDr. Jana Jánského a tři držitelé Zlatého kříže 3. třídy. Dárci krve obdrželi také dárky ze sociálně terapeutické dílny Spolku Slunečnice a Společnosti sv. Zdislavy z Lemberka.
V závěru akce jsme se pak věnovali dotazům na svozové autobusy v dalším roce, výhody zdravotních pojišťoven pro bezpříspěvkové dárce krve nebo Dni otevřených dveří, který na prachatickém Červeném kříži proběhne v pátek 9. prosince.