Jdi na obsah Jdi na menu
 


archiv starších příspěvků

 


12.9.---plakat-zsa.jpg

 

krouzek-mz_plakat.jpg

Přihláška na kroužek 2020-2021

 


V září Světlušky září!

Dne 10. září potkáte v Prachaticích a Lažišti nejspíš i vy Světlušky čili dobrovolnice Českého červeného kříže, které se zapojily do celostátní sbírky pro Světlušku -  dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.

Již od roku 2003 Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě - bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.

Sbírka Světluška podporuje např. ranou péči pro nevidomé a kombinovaně postižené děti, pořízení speciálních pomůcek jako je PC s hlasovým výstupem a braillským řádkem, čtecí lupy, mluvící zápisníky atp., pořízení vodících psů, načítání zvukových knih a komentování filmů a mnoho dalších aktivit určených dětem a dospělým se zrakovým postižením. Projekt také podporuje nadané studenty v rozvoji talentu, tvořivých schopností a studiu.

Zakoupením hracích karet, zubního kartáčku nebo tykadel můžete i Vy podpořit pomoc lidem s těžkým osudem a velkým elánem do života. Konkrétní příběhy lidí, kterým nadační fond již pomohl, najdete na www.svetluska.net.

svetluska-ilustr.foto2-z.pelikanova.jpg

 


PRVNÍ POMOC I SLOŽKY IZS PŘEDSTAVÍ DEN BRANNÉ PŘÍPRAVY

Na druhou sobotu v září připadá Světový den první pomoci. Oblastní spolek Českého červeného kříže Prachatice spolu s partnery u této příležitosti přichystal mnoho zajímavého – v úterý 8. září 15. září od 9 do 12 hodin ve Vimperku v parku u Volyňky nebo 15. září v Prachaticích v Zahradní ulici tak bude možné vyzkoušet si ošetření různých poranění, nechat si změřit tlak nebo zhlédnout ukázku práce Jihočeské záchranné kynologické brigády.

Stanoviště s ukázkami první pomoci připraví ČČK ve spolupráci s místními ZŠ. Dále bude možné prohlédnout si vozy a techniku Horské služby, ZZS, Městské policie Vimperk i HZS, dozvědět se bližší informace o dárcovství krve.

Konání akce podporuje Ministerstvo obrany ČR, Město Vimperk a Zdravé město Prachatice.

 

sd-pp-2020_pozvanka-pt.jpg

 

sdpp-2020_-pozvanka-vpk.jpg

 

 


 

7.8.---plakat-zsa.jpg

 

 


LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ, LETOS NA HORÁCH 

V červenci proběhlo každoroční letní soustředění pro mladé zdravotníky Českého červeného kříže Prachatice, tentokrát na Zadově. Pobytová akce byla určena dětem ve věku 6-16 let se zájmem o první pomoc.

Celkem 20 dětí čekal nejen odborně zaměřený program teoretické i praktické výuky zdravovědy a první pomoci, ale také hry i zajímaví hosté a exkurze. Během pobytu jsme se intenzivně věnovali první pomoci, děti absolvovaly řadu modelových situací v rolích figurantů, záchranářů, ale také dispečerů na tísňové lince. Neminulo je ani téměř skutečné volání ZZS nebo nácvik komunikace přes vysílačky. Přivítali jsme kynologa Horské služby, lektory-vozíčkáře z projektu VZPoura úrazům, navštívili stanici Horské služby. Na vycházce k rozhledně nás překvapily figurantky, které nikdo z dětí neznal… Úkolu se však děti ujaly s vervou mladým zdravotníkům vlastní. Odměnou jim byl nejen výstup na rozhlednu, ale i cesta lanovkou. Adrenalin hlavně pro instruktory...

Závěr pobytu byl věnován vyhodnocení a rozloučení, skáplo i pár slziček a leckdo by rád zůstal ještě aspoň o jeden den déle. Rádi bychom tímto poděkovali dětem za příjemně strávený čas, rodičům za důvěru a partnerům za spolupráci. Letní soustředění mladých zdravotníků bylo realizováno za podpory Města Prachatice a ČEPS.

Fotografie a videa najdete na Facebooku (https://www.facebook.com/pg/cckpt.cz/photos/?tab=album&album_id=3041387325952664) a zde: https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/12.-17.7.2020_Taborosoustredeni_mladych_zdravotniku/

 

plakat-oss_2020.jpg

 


1.7.---plakat-zsa.jpg

 

 

13.6.---plakat-zsa.jpg

 


KAŽDÝ DÁRCE KRVE JE HRDINA
Světovým dnem dárců krve je 14. červen, kdy připomínáme ty z nás, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat část sebe sama pro záchranu druhého člověka.


Tento den si připomínáme i výstavou ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Prachatice. Nejen retrospektivní pohled na dárcovství krve na Prachaticku je možné shlédnout až do konce června.

bdk-vystava-pozvanka.jpg

 

 


KROUŽEK MLADÝ ZDRAVOTNÍK OD 26.5.

Od úterý 26.5. se opět těšíme na děti na kroužku Mladý zdravotník. I nás se týkají zvýšená hygienická opatření:

Účastník kroužku přinese čestné prohlášení, které odevzdá vedoucímu (zde ke stažení: čestné prohlášení). Budeme je mít i připravené k podpisu, kdyby někdo zapomněl.

- Účastníci kroužku čekají na svého vedoucího před budovou, sami do budovy nechodí, netvoří hloučky

- Vstup do budovy je umožněn pouze účastníkům, nikoli rodičům

- Všichni účastníci i zaměstnanci nosí ve společných prostorách roušky

- Každý účastník musí mít s sebou 2 roušky a sáček na jejich uložení

- Účastníci jsou povinni dodržovat stanovená pravidla, jejich opakované nedodržování, po prokazatelném upozornění zákonného zástupce v případě účastníka, je důvodem k jeho nevpuštění do kroužku (popřípadě k vyřazení účastníka)

Děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou!

 

logo-jck-ceps.jpg

 

 

 

 

 


ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ V PRACHATICÍCH V ČASE KORONAVIRU

Po vyhlášení nouzového stavu v ČR, k němuž došlo s cílem omezit šíření nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru, se Český červený kříž, jako podpůrná organizace veřejné správy, zapojil do pomocných a preventivních aktivit na území ČR.

Oblastní spolek ČČK Prachatice nabídl dovoz nákupů či vyzvednutí léků seniorům a lidem z ohrožených skupin, tuto službu jsme pak realizovali po celém okrese i pro klienty Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích. Zapojili jsme se též do distribuce potravinové pomoci ve spolupráci s Městem Prachatice.

Naše členky se připojily k dobrovolným švadlenkám, a díky tomu jsme zprostředkovali přes 1000 roušek pro Horskou službu, Vodní záchrannou službu, Dům s pečovatelskou službou Brloh, Město Prachatice a jiné organizace, anebo je členky distribuovaly ve svém sousedství a do Penny marketu pro pracovníky či veřejnost. Zprostředkovali jsme i ochranné štíty pro SDH Svatá Maří a zapůjčili vybavení pro složky IZS působící na státní hranici.

Díky tomu, že v našich řadách působí kvalifikovaní dobrovolníci, jsme mohli vypomoci v třídicím stanu v Nemocnici Ústí nad Labem, prachatické nemocnici a na lince psychosociální pomoci.

S dobrovolníky z koronavirus.report jsme pak spolupracovali na pilotním projektu podpůrného systému pro samosprávu, který pomáhá zajistit informovanost občanů.

Každá podpora však potěší i nás. Díky Portusu Prachatice, o.p.s. a grantu Nadace Karel Komárek Family Foundation jsme naše dobrovolníky vybavili ochrannými osobními prostředky, respirátory, rouškami, štíty, rukavicemi, dezinfekčními gely na ruce i dezinfekcí na pomůcky. CocaCola pak podpořila náš pitný režim.

Děkujeme všem, kteří pomáhají!

kkff_logo_cmyk_300dpi.jpg

 

 

 


AKTUÁLNÍ INFORMACE K VÝSKYTU NOVÉHO KORONAVIRU PRO JIHOČESKÝ KRAJ

https://www.khscb.cz/view.php?cisloclanku=2020020016

Informace k výskytu nového koronaviru

BYL jsem v oblasti nového koronaviru a MÁM projevy respirační infekce (teplota, kašel nebo dušnost)
Rizikový pobyt = Minulých 14 dní v oblasti nákazy novým koronavirem (Čínská lidová republika, Jižní Korea, Hong Kong, Irán, Itálie (regiony Benátsko, Lombardie Emilia – Romagna a Piedmont), Japonsko, Singapur + další postižené oblasti podle měnící se epidemiologické situace) nebo přestup na velkých letištích v Číně:
 -     Pokud jste doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi
 -     Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu
 -     Při kašli se zakrývejte ústa a nos jednorázovým kapesníkem nebo použijte rukáv, ne ruce!!!  
-     Telefonicky kontaktujte v pracovní době svého praktického lékaře. Mimo pracovní dobu kontaktujte lékaře na Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice na tel. 387 874 656.
-     Pokud jste pozváni k vyšetření na Infekční oddělení, nejezděte hromadným dopravním prostředkem. A pokud je to možné, nasaďte si ochrannou roušku! 

BYL jsem v oblasti s výskytem nového koronaviru a NEMÁM projevy respirační infekce (teplota, kašel nebo dušnost):
-      Kontaktujte telefonicky pracoviště protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích na níže uvedených telefonních číslech, které rozhodne o příslušných protiepidemických opatřeních včetně karantény

387 712 326 387 712 212 387 712 380
387 712 321 387 712 310 387 712 320
387 712 211 387 712 312 387 712 210

-      Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a požádejte ho vystavení potvrzení o nařízení karantény
-      Po celou inkubační dobu – 14 dnů od možné nákazy zůstaňte doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi
-      Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu
-      Pokud se objeví příznaky jako teplota, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky lékaře Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice na tel. 387 874 656
-      Pokud jste pozváni k vyšetření na Infekční oddělení Nemocnice České Budějovice, nejezděte hromadným dopravním prostředkem. A pokud je to možné, nasaďte si ochrannou roušku!!!          

Jihočeský kraj zřídil i informační telefonní linku pro veřejnost 800 100 450, která bude dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů.

 

 


KORONAVIRUS: ČERVENÝ KŘÍŽ POMÁHÁ V BOJI S NÁKAZOU 

V reakci na šíření nákazy novým typem koronaviru (2019-nCoV), jejíž epicentrum se koncem loňského roku objevilo v Čínské lidové republice v provincii Wu-Chan se aktivovala také opatření ze strany Mezinárodního hnutí ČK&ČP, konkrétně jednotlivých národních společností – především Čínského ČK, ale též ČK zemí, kam se již nákaza rozšířila – např. japonského, Filipínského, Korejského Thajského ČK či ČK Myanmaru – a Mezinárodní federace ČK&ČP – regionální ředitelství pro Asii a Tichomoří (Kuala Lumpur).

Mezinárodní federace ČK&ČP má koordinační roli a v oblasti působí její týmy monitorující situaci. Aktivity složek ČK&ČP se liší dle závažnosti stavu ohrožení nákazou v jednotlivých zemích. Vždy se jedná o prevenci, šíření informací o způsobu přenosu infekce a způsobech ochrany před ní, klinických známkách onemocnění apod.

V ohnisku nákazy, kde provozuje i svá zdravotnická zařízení, dále se ČK podílí na péči o nemocné, poskytuje psychologickou pomoc, distribuuje ochranné prostředky apod. Podle stavu závažnosti ohrožení se v jednotlivých zemích podílí na protiepidemických opatření.

ČK uvedené činnosti provádí vždy v dohodě se státními orgány (v souladu s rezolucí č. 19/3 přijatou na 33. mezinárodní konference ČK&ČP z prosince 2019, v níž se vlády a složky ČK&ČP zavázaly ke společným postupům v boji s epidemiemi a pandemiemi). Pro uvedené aktivity boje s nákazou a omezování jejího dalšího možného šíření shromažďují složky ČK&ČP materiální i finanční prostředky.

Pro území ČR přichází aktuálně v úvahu pomoc finanční. Pomoc Červeného kříže v místě lze podpořit i prostřednictvím sbírkového účtu Českého červeného kříže: » č. ú. 333999/2700 v.s.2002 » . Za poskytnutý příspěvek děkujeme. Další informace o průběhu pomoci budou zveřejňovány na našich stránkách www.cervenykriz.eu.

 

 

 


Ve dnech 1.-2.2.2020 proběhnou kurzy první pomoci, a to v normách Základy první pomoci (12 hodin, 1.000 Kč) a Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogy (20 hodin, 1.500 Kč, akreditováno MŠMT).

Kurzy proběhnou v Prachaticích, pro přihlášení nás můžete kontaktovat na e-mail prachatice@cervenykriz.eu nebo tel. 724 367 840.

znzz-zpp-plakat.png

 


 

 


Kroužek ČČK nabízí zájmové vzdělávání nejen v první pomoci

Od září nabízí Český červený kříž Prachatice „kroužek“ Mladý zdravotník. Je určen pro zájemce ve věku 6-26 let a nebude jen o první pomoci – součástí budou také didaktické hry pro starší účastníky, různá témata z oblasti zdravovědy či humanitární pomoci, příprava v odborných kurzech podle věku účastníků (např. certifikovaný kurz Zdravotník zotavovacích akcí). Schůzky budou probíhat každé úterý od 17 hodin v prostorách OS ČČK PT (budova polikliniky).

Veškeré informace najdete na www.cervenykriz.eu/prachatice nebo na našem facebookovém profilu. Kontaktovat nás můžete na tel.: 724 367 840 nebo e-mailu prachatice@cervenykriz.eu. Těšíme se na viděnou!

Realizaci projektu podporuje Jihočeský kraj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Informace ke stažení zde: info ke kroužku-leták.pdf

Fotogalerie z dosavadních setkání zde:https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/Mlady_zdravotnik

info-ke-krouzku-letak.png

 


Dárci krve mohou využít Český červený kříž

Oblastní spolek Českého červeného kříže Prachatice zajišťuje ve spolupráci s Transfuzním oddělením Nemocnice ČB a.s. svozové autobusy zdarma pro bezpříspěvkové dárce krve z Prachaticka.

Plán svozových autobusů lze stáhnout zde: Plán odběrů krve 2020

JAK SE MŮŽETE STÁT DÁRCI KRVE? Stačí přijet naším svozovým autobusem na Transfuzní oddělení Nemocnice ČB a zde podstoupit lékařské vyšetření. Na místě Vám je také možné potvrdit počet odběrů nebo omluvenku pro zaměstnavatele, případně vydat potvrzení pro příslušné zdaňovací období. Pro bližší informace kontaktujte Oblastní spolek ČČK PT e-mailem na prachatice@cervenykriz.eu, telefonicky na 724 367 840 nebo osobně každou středu od 8:00 do 16:00 na adrese Nemocniční 204, Prachatice (budova polikliniky).

Dárcovství krve na Prachaticku a Vimpersku podporují Jihočeský kraj, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Město Prachatice, Vimperk, Volary, Čkyně, Vlachovo Březí, Husinec, Netolice, Lhenice a Hracholusky.

plan-odberu-krve-2020.jpg

 

 


JAK FUNGUJÍ NEZISKOVÉ ORGANIZACE PŘI MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTECH

V říjnu náš region bohužel dostala do všeobecného povědomí mimořádná událost v Lenoře. Je obdivuhodné, jak dobře zafungovalo nejbližší okolí zasažených lidí, místní samospráva, ale i lidé nejen ze sousedství.

Jak se zapojily nestátní neziskové organizace, sdružené v tzv. Panelu NNO Jihočeského kraje? Do okamžité pomoci na místě se zapojily jednotky dobrovolných hasičů, o psychosociální podporu se postaraly organizace Český červený křížCharita Česká republika a Portus Prachatice, pod patronátem krajského psychologa HZS. Finanční podporu díky sbírkovému účtu zaštítila Nadace ADRA CZ.

Díky Panelu NNO úzce spolupracujeme jak s Jihočeským krajem, tak obcemi Prachatice a Lenora, HZS, Úřadem práce, Nemocnice Prachatice, akciová společnost apod.

Neziskovky totiž nejsou partou amatérů, ale důležitou součástí občanské společnosti, která využívá potenciál dobrovolníků. Tito lidé jsou často profesionálně vzdělaní, důkladně proškoleni a nadto ochotni pomoci ostatním. V našem případě jsou i zapojeni do systému krizové připravenosti. Všem kolegům proto moc děkujeme za spolupráci!

Bild könnte enthalten: eine oder mehrere Personen und im Freien

 

 


V ZÁŘÍ SVĚTLUŠKA ZÁŘÍ I NA PRACHATICKU

V září proběhla i v Prachaticích sbírka Světluška, na které se podíleli i dobrovolníci Českého červeného kříže. Celkem jsme pro nadační fond získali 6 996 Kč. Děkujeme!

Konkrétní příběhy lidí, kterým nadační fond již pomohl, najdete na www.svetluska.net.

svetluska-2019-2.jpgsvetluska-2019-1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 


SVĚTOVÝ DEN PRVNÍ POMOCI - DEN BRANNÉ PŘÍPRAVY - VIMPERK 9.9.2019, PRACHATICE 16.9.2019

Druhá zářijová sobota je od roku 2000 Světovým dnem první pomoci. Má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může - v prvních minutách - rozhodnout o životě a smrti člověka. Naučit se základní dovednosti první pomoci není přitom vůbec složité, bez ohledu na věk, vzdělání či povolání každého z nás.

U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal Český červený kříž Prachatice za podpory Ministerstva obrany, Zdravého města Prachatice a Města Vimperk dvě akce, která stovkám příchozích návštěvníků předvedla mnoho zajímavostí z oblasti branně bezpečnostní problematiky.

Dobrovolníci ČČK, mezi nimi i žáci prachatických ZŠ Vodňanská, Národní a Zlatá stezka 387, a žáci ZŠ Smetanova Vimperk, ZŠ Stachy a ZŠ Vacov seznámili příchozí s postupy první pomoci u popálenin, odřenin, zlomenin, masivního krvácení, otevřené zlomeniny nebo cizího tělesa v ráně. Nezapomněli jsme ani na resuscitaci..

Pracovník Horské služby přiblížil např. transport raněných v podmínkách těžko dostupného terénu.

Policie ČR i Městská policie Vimperk se věnovala tématu dopravní bezpečnosti a autonehodám, dospělí i některé děti si zkusili i „dýchnout.“

Členové Jihočeské záchranné kynologické brigády se akce zúčastnili i se svými psími pomocníky a převedli nejen vyhledávání osob.

Příležitost vyzkoušet si překážkovou dráhu s toxibrýlemi, které simulují stav opilosti nebo po požití drog, a zajímavé informace z oblasti drogových služeb pak návštěvníkům poskytl Jihočeský streetwork a Kontaktní centrum, pod hlavičkou Prevent 99.

Nezapomněli jsme ani na význam dárcovství krve a jeho důležitost. Tradičně jsme také pro zájemce připravili měření krevního tlaku a poradenství v oblasti zdravotní prevence.

Jako doplnění zde byla k prohlédnutí vozidla a technika Hasičského záchranného sboru, Horské služby, Policie ČR, Městské policie Vimperk a Policie ČR.

Závěrem bych ráda poděkovala všem zúčastněným za precizní přípravu akce, která byla pestrá a velmi zajímavá. Nesmím však opomenout ani ty, bez jejichž pochopení by se akce nemohla uskutečnit, a to šéfy všech zúčastněných organizací. Těšíme se na další ročníky.

 

Fotogalerie zde: 
https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/9.9.2019_Svetovy_den_prvni_pomoci_-_Den_branne_pripravy_Vimperk/
https://cervenykrizprachatice.rajce.idnes.cz/16.9.2019_-_Svetovy_den_prvni_pomoci_-_Prachatice/ 

dbp-pt-ramecek.jpg

 

dbp-vpk-ramecek.jpg

 

 

vystava-alice-plakat-page-001.jpg


tabor-2019.png

kompenzacni-pomucky-21.6.-pt.jpg

 

kompenzacni-pomucky-17.6.19-vpk-1.jpg

lichozrouti-1.jpg

 

 

 

plakat-kveta-cervene-1.jpg


 

 

 

document-page-001.jpg

 

 

Výroční zpráva 2017.pdf

krouzek---letak.png

7.6._reflexni-terapie_plakat.jpg

pozvanka---dr.-l.-simova.jpg

p.-kopecka.png

granty-pt_sita_plakat-k-odeslani.jpg

document-page-001.jpg

plakat_vrba2018_cervenec-page-001.jpg

 

plakat_vrba2018_duben-page-001.jpg